مرکز آموزش علمی و کاربردی شرکت زغالسنگ کرمان به عنوان اولین مرکز علمی و کاربردی استان کرمان ، فعالیت خود را از سال 1380 با تخصص اصلی معدن و صنایع معدنی آغاز نمود.

این مرکز بتدریج با توسعه فضاهای آموزشی توانست شرایط مطلوبی را برای برخی از رشته های فنی و مهندسی و مدیریتی فراهم کرده و رشته های خود را افزایش دهد.

ضمن اینکه راه اندازی دوره های تحصیلات تکمیلی بعنوان اولین بار در بین مراکز علمی و کاربردی در استان کرمان از نوآوریهای این مرکز محسوب می شود.

امکان دسترسی و آموزش در بزرگترین معادن زغالسنگ کشور و همچنین بزرگترین کارخانه فرآوری زغالسنگ از مهمترین مزیتهای آموزشهای علمی و مهارتی این دانشگاه بوده و پشتوانه خوبی برای دانشجویان شاغل به تحصیل است.

این مرکز در حال حاضر مجری رشته استخراج زغالسنگ در مقطع کارشناسی ارشد رشته های استخراج معادن زیرزمینی ، فرآوری مواد معدنی و مدیریت امداد در سوانح در مقطع کارشناسی و رشته های استخراج معدن ، فرآوری موادمعدنی ، نقشه برداری امور اداری ، فناوری اطلاعات ، نقشه کشی صنعتی ،نرم افزار-برنامه ساز کامپیوتر ، شبکه های کامپیوتری و امداد و سوانح در مقطع کاردانی می باشد و در سال جاری نیز رشته های کاردانی عمران گرایش تونل سازی و کارشناسی عمران گرایش نقشه برداری با تصویب دانشگاه جامع به رشته های موجود اضافه شده است.

این مرکز دارای امکانات مناسب آزمایشگاهی و کارگاهی شامل آزمایشگاه های : فیزیک ، شیمی ، زمین شناسی ،کانی و سنگ شناسی ، کانه آرایی و کارگاههای برق صنعتی ، آهنگری ،نقشه برداری ابزار دقیق ،ماشین آلات معدنی ، حفاریو هوای فشرده می باشد که در نوع خود در میان مراکز علمی و کاربردی از مجهزترین آزمایشگاهها و کارگاه ها می باشد.

ضمنا این مرکز با در اختیار داشتن بزرگترین سایت معدنکاری در خاورمیانه با کادر مجرب علاوه بر رفع نیاز آموزشی دانشجویان خود در خدمت دانشجویان سایر دانشگاههای مطرح استان از جمله دانشگاه شهید باهنر ، دانشگاه صنعت و معدن زرند و سایر دانشگاهها و مراکز آموزشی عالی استان می باشد.

آدرس: کرمان-بلوار آیت اله صدوقی- بلوار شهدای زغالسنگ

تلفن: 4-2114483-0341

فکس : 21107-0341